روش از بین بردن سوختگی سطحی و عمیق فرش

روش از بین بردن سوختگی سطحی و عمیق فرش

دکتر فرش
1399/10/29

یکی از متداول ترین اتفاقاتی که ممکن است در هر خانه ای اتفاق بیفتد، سوختن فرش به روش های مختلف است .
ما در این مقاله می خواهیم یاد بگیریم که چگونه جای سوختگی روی قالی را از بین ببریم؟
در ابتدای این مقاله بهتر است بگوییم، نکته ای که در این مواقع بسیار حائز اهمیت است، سرعت عمل در اجرای روش های رفع سوختگی فرش است.
پس بهتر است که حتی کسانی که تا بحال به فکر دانستن روش از بین بردن سوختگی فرش هم نبوده اند، با حوصله این مقاله را تا انتها بخوانند تا در مواقع مورد نیاز بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند.
اگر چنانچه وقت کافی برای خواندن این مقاله را ندارید، می توانید ویدئوی زیر را ببینید .ما در این ویدئو روش های رفع سوختگی فرش را بررسی کرده ایم .

در ادامه با ما همراه باشید .
در حالت کلی می توان سوختگی های روی فرش را به دو دسته تقسیم کرد .

  • دسته اول : سوختگی عمیق فرش ( سوختگی شدید فرش )
  • دسته دوم: سوختگی سطحی فرش

سوختگی عمیق یا شدید فرش در واقع به سوختگی هایی اطلاق می شود که سوختگی تا عمق و جان فرش نفوذ کرده و باعث آسیب دیدگی به تار و پود فرش شده است و در مقابل سوختگی سطحی فرش یعنی سوختگی هایی که به تارو پود و عمق فرش آسیبی وارد نشده است.
در ابتدا لازم است به شما کاربران عزیز دکتر فرش بگوییم، در صورتی که تشخیص دادید سوختگی فرش شما از نوع سوختگی عمیق یا شدید است، خودتان دست به کار نشوید! و در اولین فرصت آن را به منظور رفو و ترمیم، به رفوگری ها و قالیشویی های معتبر تحویل دهید.چرا که رفع این نوع سوختگی ها تخصصی بوده و نیاز به مهارت بالایی دارد.
پس لطفا آسیب دیگری به فرش وارد نکنیم!

رفوگری و ترمیم فرش


اما از منظر نوع سوختن فرش
سوختگی های روی فرش می توانند انواع بسیار متنوعی داشته باشند که متداول ترین آن ها عبارتند از :
•    سوختگی فرش با زغال
•    سوختگی فرش با سیگار
•    سوختگی فرش با اتو
•    سوختگی فرش با ظرف یا قابلمه داغ 
•    روش های دیگر سوختن فرش ( مثل شمع، پارافین، فشفشه و...)

برای هر یک از این انواع سوختگی، روش هایی وجود دارد که در این مقاله چند روش مناسب را با هم بررسی می کنیم .


روش رفع سوختگی فرش حاصل از زغال یا سیگار

روش رفع سوختگی فرش بر اثر سیگار و زغال

چناچه سوختگی فرش بر اثر زغال یا سیگار اتفاق افتاده است، پیشنهاد می شود یکی از دو روش زیر را برای رفع این سوختگی ها به کار ببندید.
1-    در ابتدا با استفاده از یک ابزار تیز مانند چاقوی تیز، قیچی تیز و یا حتی ابزاری مانند سنباده اقدام به از بین بردن سوختگی سطحی فرش کنید.بعد از رفع سوختگی حالا وقت آن است که این قسمت را شستشو دهید.
برای شستشوی قسمت سوخته شده، حتما از آب سرد به همراه یک شوینده مثل شامپوفرش و... استفاده کنید.
2-    روش دوم رفع سوختگی فرش با استفاده از یخ نام دارد. در این روش شما بایستی چند قطعه یخ بر روی قسمت سوخته شده قرار دهید و مقداری صبر کنید تا یخ ها به طور کامل آب شوند .حالا زمان پاکسازی است.در این مرحله بایستی با استفاده از یک پارچه تمیز و مقداری آب سرد اقدام به تمیز کردن این قسمت کنیم.
*دقت کنید که در هر دو روش بر استفاده از آب سرد تاکید زیادی شده است.بنابراین به هیج عنوان برای تمیز کردن قسمت سوخته شده فرش، از آب ولرم یا گرم استفاده نکنید.

 

برای مشاهده آخرین قیمت فرش ماشینی به همراه دسته بندی انواع فرش های ماشینی، می توانید روی عنوان آن کلیک کنید.

 

روش رفع سوختگی فرش حاصل از قابلمه ( ظرف) داغ یا اتو 

روش رفه سوختگی فرش بر اثر اتو یا ظرف داغ

این نوع از سوختگی ها که سوختگی های شایعی هم محسوب می شوند، باعث تغییر رنگ و تیره شدن قسمتی از فرش می شوند که به طور کلی زیبایی فرش را می توانند تحت الشعاع قرار دهند.
روش رفع سوختگی های حاصل از قابلمه داغ یا اتو، پیاز است ...بله پیاز
پس می رویم تا رفع سوختگی فرش با پیاز را یاد بگیریم.
برای این کار کافیست که یک پیاز را از وسط نصف کرده و روی قسمت سوختگی فرش قرار دهید.حالا بایدچند ساعتی صبر کنید تا عصاره پیاز به داخل فرش کشیده شود .
بعد از گذشت چند ساعت، نوبت به مرحله تمیزکاری می رسد .در این مرحله طبق معمول بایستی با استفاده از آب سرد به همراه مواد شوینده مثل شامپو فرش، ریکا و... قسمت سوخته شده فرش را تمیزِ تمیز کنیم .
احتمالا باز هم دقت کردید که استفاده از آب گرم و ولرم ممنوع است و برای شستشوی فرش فقط و فقط از آب سرد استفاده کنید.

 

روش رفع سوختگی فرش حاصل از شمع، پارافین، فشفشه و...

روش رفع سوختگی فرش براثر شمع یا پارافین

اگر چنانچه این نوع سوختگی برای فرش شما حاصل شد، به اولین چیزی که احتیاج دارید، یک چاقوی بسیار تیز یا یک تیغ موکت بری است .
حالا باید با استفاده از این ابزار، پرزهای آسیب دیده فرش را از روی ان ها جمع کنیم .این قسمت را با دقت کامل انجام دهید تا باعث آسیب دیدن تار و پود فرش نشود.
حالا دوباره مرحله همیشگی شستشو را داریم .شستشو با آب سرد و یک ماده شوینده مثل شامپو فرش یا هر ماده دیگری.

 

نتیجه:

فرش کالای بسیار ارزشمندی است که از لحاظ مادی و چه از لحاظ معنوی چرا که با فرهنگ و آداب و رسوم ما ایرانی ها گره خورده است.
بنابراین در وهله اول سعی کنید به هیچ عنوان به فرش شما آسیب نرسد چرا که فرش معمولا محوریت دکوراسیون منزل را به عهده دارد و آسیب دیده بودن آن می توان ظاهر منزل را تحت الشعاع قرار دهد.
اما اگر به هر دلیلی فرش شما آسیب دید، در ابتدا بایستی تشخیص دهید که این سوختگی از نوع شدید و عمیق است یا یک سوختگی ساده و سطحی ؟
اگر سوختگی فرش از نوع سوختگی عمیق و شدید بود، به شما توصیه می کنیم آن را در اولین فرصت به متخصصین این کار بسپارید .مثل رفوگری ها و قالیشویی های مطمئن و با سابقه
اما اگر شانس آوردید و سوختگی آن سطحی بود می توانید بر اساس اینکه فرش شما با چه چیزی سوخته شده است، با روش هایی که در این مقاله از دکتر فرش مطالعه کردید، اقدام به رفع این سوختگی بفرمائید.
همکاران ما در دکتر فرش سعی می کنند با تولید محتواهای کاربردی، ضمن راحت تر کردن خرید فرش برای شما، روش های نگهداری از فرش را نیز بررسی کنند تا شما بتوانید به بهینه ترین حالت ممکن از فرش ایرانی استفاده کنید.


اگر شما روش دیگری برای رفع سوختگی فرش می شناسید، آن را با ما و دیگر کاربران دکتر فرش در قسمت کامنت در میان بگذارید .

 

شبکه های اجتماعی

pinterest

twitter

 

لینک کوتاه

301.link

yun.ir

برچسب ها: نگهداری از فرش
نظرات کاربران

برگشت به بالا
  • دکتر فرش
  • دکتر فرش به عنوان مرکز تخصصی ارائه خدمات حوزه ی فرش، از سال 1390 در تهران فعالیت خود را آغاز نمود و اکنون افتخار همکاری با برندهای معتبری همچون قیطران، مشهد اردهال، قصر ایرانیان، کهکشان، نگین فیروزه، هلال البرز، شاهرخ، ارم، برنتین، کشمیر، زرین سیلک، تاپ، محتشم و... را دارد.شما برای مشاهده قیمت فرش ماشینی کافیست به دسته بندی فرش ماشینی مراجعه فرمائید. انتخابی از روی هوشمندی با دکتر فرش

  • تماس با ما
  • آدرس: تهران، انتهای همت غرب، شهرک گلستان، خیابان امیر کبیر، بلوار برادران زینعلی(کاج)، پ۸۳، فروشگاه دکتر فرش
  • ایمیل: info@drfarsh.com
  • تلفن: 09123992347
مشاوره رایگان

دوست داری از تخفیف های ویژه دکترفرش باخبر بشی؟

با این تخفیف‌های دوره ای می‌تونی محصولات دکترفرش رو ارزون تر خریداری کنی!